Choď na obsah Choď na menu
 


Úvod:

Lásku k zvieratám som mal od detstva, keď sme v byte chovali andulky, škrečka, morčatá. Potom prišli prvé skúsenosti s odchovmi, odchovával som škrečky (džungarské a zlaté), zebričky, od r.1990 som postupne chov.základňu rozšíril v RD, vybudoval som voliéry pre exoty, a od r.1994 k nám pribudli psy.Boli to plemena Malý Bradáč s PP aj bez PP, pes Chris FRA-ŠTE a sučky AXA a IKA, neskôr CINA. Strážili vtáky aj pred škodnou ako potkan. Prišli prvé odchovy šteniat, vtedy som získal prvé skúsenosti a vedomosti okolo chovu, kŕmenia a pod. Už vtedy som sa zúčastňoval rôznych psíčkarských podujatí, v Seredi bývala tradičná jarná Vážska výstava psov. Vystavoval som psov iného majiteľa. Vtedy v r.1995 k nám pribudli fr.buldočky, sučka AVANTA Element a neskôr Doris Marbys. Doris bola buldoček, ale naučil som ju aportovať, čo u nich nie je bežné. Vtedy dozrel čas na realizáciu vystavovať a chovať psy s PP, mať niečo svoje, svoj odchov s menom. V r.1998 nám SKZ zaregistroval ch.st. SERDEHÉL, neskôr po peripetiách medzi SKZ a SKJ sme zaregistrovali stanicu v FCI v r.1999.

 SERDEHÉL
(Zeredahel) je starý historický názov Dolnej Stredy, a hovorovo sa stále používa.

Príchod aziata:
V deväťdesiatych rokoch bola rozšírená kriminalita a vtedy som začal uvažovať o kúpe veľkého psa na stráženie. Čítal som  o rôznych strážnych plemenách, a  aj na výstavách som niečo videl, a z plemien  mi vo výbere nakoniec zostali  Stredoaziat a  Rotvajler.No bolo to v rovine úvah.
Až raz...

Bol som na jednej návšteve u chovateľa v Čechách, p. Ptáčka, ktorý mal papagáje a vravel, že mu ukradli veľa drahých vtákov a zabezpečuje si psa SAO.
Po nejakom čase sme boli opäť na návšteve u toho pána a vzadu vo voliére bol aziat. Obrovský krásny pes s hrubými nohami, nás chcel rozobrať cez sieťovinu, pri priblížení majiteľa zostal kľudný a ostražitý.
Bol to ako blesk z jasného neba a vtedy padlo moje rozhodnutie pre SAO.
Vyhľadal som si adresu chovateľa toho psa, zistil som že čaká dva vrhy, a potom to išlo. Prišla k nám v Januári r.1998 ELZA..